Ако можехте да разкажете една история, за кого щеше да бъде? Аз бих отговорила навярно за някой добър човек. Книгата на Даниел Пенев „Хората, които променят България” (2022, изд. AMG Publishing) разказва за 41 талантливи и успешни българи, които работят, живеят, творят и помагат на хората в България. Новините ни приучават да търсим нещастието, болката, трагедията в света около нас. Те ни убеждават, че българите са бедни, изостанали, отритнати, недоволни, че са най-нещастната нация в света. Но новините все по-рядко съумяват да се вгледат в образ на съвременния българин, който иска да подобри средата около себе си. Заради самия себе си и заради всички нас, които нямаме волята или куража да повярваме, че промяната е възможна.
В кратките потрети, които Даниел Пенев внимателно и детайлно изгражда, се откроява образът на хората, готови да действат, а не да се оплакват. Макар да са включени някои биографични данни, акцентът е поставен върху подвига, който неговите герои извършват в полза на семейството или общността. Всеки от наблюдаваните професионалисти е подчинен на несломимата си вяра, че е полезен и активно участва в промяната на действителността. Подобно на журналиста от bTV Кристина Газиева, която споделя, че стреми да разказва историите, които наистина си заслужават. Защото хората са гладни за вдъхновяващи истории, имат нужда да вярват в чудо, да вярват в спасението.
Много от представените в книгата истории са тези за личния и професионален успех. Когато воден от увереността в себе си и собствените си качества, в споделеността на трудноститес добрия екип, от надеждата, съпричасността и усиления труд, се оказваш готов да опитваш нови неща. Независимо от притеснението, че може да сбъркаш, а може би и именно заради него. И когато осъзнаваш, че от изключително значение са стабилната фирмена култура, възможността хората да работят с удоволствие, а не само заради заплащането си. Както правят предприемачите Свилен и Константин Рангелови, създатели на печелившата компания Dronamics, които споделят: „Ако още 10 души се вдъхновят от това, което правим, и променят средата положително, ще се получи ефектът на снежната топка и хората ще повярват, че всъщност в България може да бъде по-добре, че не ни е виновен някой друг и че е въпрос на усилие от страна на всеки от нас.“
Друга част от историите в книгата са тези, които описват осъществяването на важни социални и доброволчески каузи. Когато решаващи са качества като позитивизъм, търпение и толерантност един към друг. Например актьорът и продуцент Алекс Алексиев се включва активно в подпомагането на украинските бежанци, защото, по неговите думи е важно да споделяме доброто, за да запалваме страстта у другите хора.
Много от героите в книгата са обединени от позицията, че промяната, от която всички ние, като общество, се нуждаем, е въпрос на личен избор и персонално израстване. Подобно на автора на подкаст Георги Ненов, който застава зад личния пример. Или Славена Христова, създател нафондация „Живот със синдрома на Даун”, която твърди: „Един човек може да е двигателят за промяна в обществото.“
Но социалната трансформация може да се окаже резултат и от цялостна промяна в ценностите, от формирането на национална цел, около която да се обединят българите. Актьорът и режисьор Камен Донев разяснява, че за да стане в България по-хубаво, трябва много смелост, борба и най-вече морал.
Книгата на Даниел Пенев „Хората, които променят България“ е написана увлекателно, емоционално и въздействащо. Примерът на представените българи, които имат добри идеи и смелостта да ги осъществят, е заразителен и просветляващ. Те са лидерите, от които се нуждае страната ни, за да може да разкрие своя потенциал. По думите на Махатма Ганди: „Ако искаш светът да се промени – самият ти стани промяната“. А твоята промяна може да докосне някой друг, който също да започне да се променя, както разказва графичният дизайнер Биляна Савова, и това да донесе промяна у всички хора. Защото „светът, това сме ние.“
Вариант на статията е публикуван в сп. "Мениджър", бр. 1/23
Коментари
Публикуване на коментар